Our Staff

HEADTEACHER

Mrs Karen Davis (Designated Safeguarding Officer, Phase Leader)

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Mrs Katherine Cantle (Deputy Head, Designated Safeguarding Manager, Year 6 Teacher, SENCo,  Maths Leader)

Mrs Kathryn Gregory (Assistant Head, Year 2 Teacher, EYFS (Standards & Achievement), KS1 Phase Leader, English Leader, Music Leader )

FOUNDATION STAGE TEAM

Mrs Claire Clinkard (Phase Leader)

Miss Michelle Russell

Miss Julia Coe

TEACHING ASSISTANTS:  Mrs K. Hodkisson, Mrs K. Holden, Mrs R. Richards, Miss S. Ridgway, Mrs R. Butler

KEY STAGE 1 (INFANTS) TEAM

Mrs Kathryn Gregory (Phase Leader, Senior leadership team, Year 2 teacher)

Mrs Chloe Gantzer (Year 1 teacher)

Mrs Ellie Day (Year 1 teacher)

Mrs Sarah Jagra (Year 2 teacher)

Mrs Gemma Farley (Year 2 teacher)

TEACHING ASSISTANTS:  Mrs N. Bye, Mrs L. Cloet, Mrs A. Croucher, Mrs K. Baul-Lewis, Mrs J. Downham, Mrs R. Richards, Mr B. Baartman

LOWER KEY STAGE 2 (JUNIORS) TEAM

Mrs Amanda Bennett (Phase Leader, Science Leader, Year 3 teacher)

Mrs Lisa Todd (Year 3 teacher)

Mr Craig Bates (Year 3 teacher)

Miss Eleanor Laxton (Curriculum Leader, Year 4 teacher)

Miss Julie Parsons (Rights Respecting  School Leader, Year 4 teacher)

TEACHING ASSISTANTS:  Mrs J. Dixon, Mrs S. Humphrey, Mrs S. Parker

UPPER KEY STAGE 2 (JUNIORS) TEAM

Mrs Karen Davis (Phase Leader, Headteacher)

Miss Anika Jhanji (Assessment Leader, Year 5 teacher)

Miss Jane Mackie (Year 5 teacher)

Mrs Susan Tait (Year 5 teacher)

Mrs Becca Pass (Year 6 teacher, Teacher-in-Training)

Mr Daniel Green (Computing Leader, Year 6 teacher)

Mrs Katherine Cantle (Senior leadership team, Year 6 teacher)

TEACHING ASSISTANTS: Ms V. Dickson, Mrs G. Dorrington, Mrs S. Young , Mrs A Yates

Additional Teachers

Mr Paul Barker (PE Teacher)

Mrs Lauren Way (Maternity leave)

Mr Chris Hughes (Teacher-in-Training)

 SPECIALIST SUPPORT TEAM

Mrs W. McGee (SEN HLTA)

Mrs P. Murray  (ICT HLTA)

Mrs L. Titley (SEN HLTA)

Mrs L. Maskell (PE HLTA)

Miss J. Carter (Outdoor TA)

Mrs L. Furzer (Outdoor TA)

Mrs A. Doogan (Lunchtime support)

Mrs S. Gamble (Lunchtime support)

Mrs S. Standen (Lunchtime support)

Mrs S. Humphrey ('Drop Off' and 'Stay After School Club' supervisor)

Mr Brent Baartman (Playworker)

Mrs Alison Hussey (Playworker)

Ms Vicky Dickson (Playworker)

Mrs Mirela Chirita (Playworker)

OUR ADMINISTRATION TEAM

Mrs Rachel Clayton (Clerk to Governors)

Mrs Amanda Harman (School Business Manager)

Mrs Wendy Howe (School Secretary, PA, Admissions)

Mr John Jacobs (Site Controller)

Mrs Ali Jenkyn (School Officer & Attendance)

Mrs Alex Yates (Medical Admin Officer)